Nýtování versus svařování

Přednosti (slepého) nýtování:

 1. Výrazné zlepšení pracovních podmínek (bez svařovacích dýmů, bez nečistot vznikajících při svařování, bez hluku)
 2. Nýtovací proces je velmi flexibilní. Rychlá a snadná instalace bez časově náročného transportu k svářecímu pracovišti redukuje výrobní čas. To vede k vyšší výrobní kapacitě a navíc je možné reagovat rychleji na poptávku na trhu (Lean Manufacturing).
 3. Nýtování umožňuje modulární stavbu konstrukce. Díky tomu je možno součásti zadat k externí výrobě a dále ušetřit, i díky příznivějším nákladům na transport
 4. Velká přesnost, s kterou je dnes možno opracovávat plechy a trubky, umožňuje vytváření velmi pevných nýtovaných spojů. Těžiště práce se posunuje od výroby k montáži.
 5. Montážní otvory pro nýtované spoje zaručují přesné umístění dílů. Odpadá broušení, opracovávání pilníkem a jiné další drahé operace po montáži.
 6. Je možné zaměstnávat i neškolený personál.
 7. Spojované díly není nutno předupravovat nebo čistit.
 8. Je možno spojovat skoro všechny materiály, jelikož se pouze deformuje nýt a při procesu nedochází k uvolnění tepla.
 9. Nýtovaný spoj nepotřebuje čas pro vychladnutí nebo vytvrzení.
 10. Povrchovou úpravu (např.pozink nebo lak) nýtování nepoškozuje.
 11. Kvalita nýtovaných spojů je díky dvojité aretaci dříku uvnitř nýtu nezávislá na obsluze. Spoje jsou silné, odolávají vibracím a proces nýtování je velmi spolehlivý

Příklady nahrazení procesu svařování nýtovacími spoji
S více než 50 lety zkušeností je firma Henkovac jedním z největších a nejvýznamnějších výrobců balicích strojů na světě. Vzhledem k tomu, že Henkovac namísto svařování využil pro spojení rámu svého stroje trhací nýty, snížil celkový výrobní čas ze 6 hodin na 20 minut. Díky tomu pak dosáhl snížení výrobních nákladů o 40% na jeden rám.

V následujícím videu můžete vidět, proč firma Henkovac změnila svůj výrobní proces a použila ke spojení rámů trhací nýty M-Lok:

Zde naleznete přehled sortimentu trhacích nýtů a tvarových čepů >>