Technické informace pro pružné opěrky

Univerzálnost pružných opěrek Pružné opěrky jsou velmi univerzální komponenty. Jsou používány tam, kde je zapotřebí pohyblivé díly zaaretovat nebo při nainstalování a odstranění součástí. Název "pružné" opěrky je odvozen od jejich schopností. V pouzdru je umístěna pružina, ta tlačí ven kuličku nebo tlačný čep. Je-li přítlačná síla zvenčí vyšší, než je síla pružiny, bude kulička nebo tlačný čep vrácena pružinou zpět směrem dovnitř. Díky této schopnosti je produkt používán v mnoha různých aplikacích.

1. Řízení polohy a fixace
Na rukojeti, páce a otočném prvku je požadovaná poloha určena upevňovacím účinkem pružné opěrky. Během jejího použití "kliknutím" tlačného čepu nebo kuličky se usadí do prohlubně a zafixuje se. Tento klik je signál pro uživatele že je rukojeť nebo páka ve správné poloze. Možnost použití je například u mřížky ventilátorů, nastavení displeje tiskárny aj.

2. Nastavení výšky / délky a uzamčení
Nastavení výšky / délky se často provádí pomocí pružné opěrky. Při nastavování výšky opěradla kancelářké židle, klouže kulička nebo tlačný čep po sloupci a má možnost se zastavit v již předem daných prohlubních na sloupci. Stejným způsobem lze také nastavit délku.

3. Pomocník při upnutí a vytlačení produktů
Díky pružným vlastnostem opěrek, jsou velmi vhodné pro upnutí a vysunutí produktů. V procesech, kde je plech ohnut pomocí matrice, pomáhá pružná opěrka vytlačit nově ohnutou formu plechu. Pružné opěrky jsou optimální také pro upnutí obrobků s pružinou pro snadné opracování, svařování a montáž.

Pružná opěrka s tlačným kolíkem vytlačí nově ohnutou formu plechu.

Tlačný čep versus kulička
Rozdíl mezi tlačným čepem a kuličkou je hlavně ve tvaru. Tlačný čep má valcovitý tvar a tudíš vyšší smykovou sílu, což zajišťuje lepší blokující účinek. Po stisknutí tlačného čepu se blokace odstraní. Naproti tomu kulička má dokonalý kulatý tvar a proto má omezený smyk. Podle síly pružiny a tvaru tlačného prvku lze viz. obrázek níže vypočítat jak velká smyková síla je zapotřebí k odstranění fixace kuličky. Obě tlačné varianty (tlačný čep i kulička) jsou k dispozici z kalené oceli to zabraňuje opotřebení.

Montáž
Pružné opěrky lze dle druhu použití připevnit různýmy způsoby. Pružné opěrky s hladkým pouzdrem lze zalisovat, ručně zatlačit nebo zapouzdřit při procesu vstřikování plastů. Pružné opěrky se závitovým pouzdrem se otáčí pomocí obyčejného šroubováku nebo šestihranného klíčem do montážního otvoru se závitem. U slepých otvorů lze pružné opěrky našroubovat pomocí speciálního klíče. Aby nedošlo k uvolnění mohou být eventuálně zajištěny maticemi. Nicméně, potom je vhodné použít pružné opěrky se závitovou pojistkou (Long-Lok), kde další matice proti uvolnění nebo vibracím již nejsou zapotřebí.

 Klikněte zde pro celkový přehled sortimentu pružných opěrek a CAD soubory.