Které vlastnosti jsou důležité při výběru správného upínacího uzávěru?

Upínací a spojovací uzávěry jsou velmi univerzální. Jsou dostupné v různých tvarech, velikostech a materiálech. Který upínací uzávěr je správnou volbou pro vaši aplikaci? Můžeme to určit na základě následujících vlastností:

 

  • Materiál
  • Pružnost
  • Tolerance
  • Přítažný efekt
  • Odolnost vůči vibracím
  • Snadné použití
  • Bezpečnost
  • Design
Materiál
Uzávěry jsou dostupné v různých materiálech. Volba oceli, nerezové oceli nebo (flexibilního) plastu závisí na způsobu použití. Například nerezová ocel je vhodná pro venkovní použití, zatímco plastový uzávěr lépe absorbuje vibrace a rázové zatížení. Výběr materiálu má také zásadní vliv na odolnost, cenu a přídržnou sílu.
Overspansluiting
 
Pružnost 
Upínací uzávěry jsou známé svými vysokými přídržnými silami. Maximální nosnost se však mezi uzávěry značně liší. Materiál, tvar a samozřejmě velikost určují přilnavost a pevnostní hodnoty uzávěru.
 
Tolerance
V závislosti na typu svorky upínacího uzávěru se liší montážní tolerance. Pokud se vyskytnou problémy s vyrovnáním panelů, například kvůli rozdílům v tloušťce materiálu nebo flexibilitě aplikace, je dobrou volbou pracovat s flexibilními elastickými uzávěry z pryžového plastu. Upínací uzávěry s nastavitelnou délkou úchopu mohou kompenzovat i větší rozměrové odchylky.

Přítažný efekt
Při ovládání upínacích uzávěrů je bod záběru tažen směrem k uzávěru. Míra utahování nebo délka zdvihu se liší podle typu uzávěru s překrytím. Přizpůsobte délku zdvihu velikosti stlačení potřebného k stlačení těsnění. Stejně jako těsnění u osvětlení letištní dráhy. Nebo například mít kryty pouzder u sebe úhledně spojené.
Odolnost vůči vibracím
Všechny spojovací a upínací uzávěry mají dobrou odolnost vůči vibracím. Stupeň odolnosti spočívá v pružnosti tažné pružiny/přezky. Plastový nebo pryžový uzávěr absorbuje více vibrací než ocelová varianta. Aby byla tato varianta odolnější vůči vibracím, lze zvolit různé druhy protikusů. Existuje také typ, kdy je protikus připevněn ke zkrutné pružině. To také činí zkreslení přitažlivé síly konzistentnější.
Na videu níže můžete vidět přítažný efekt uzavírek v osvětlení letecké dráhy: Objevte výhody a možnosti použití flexibilního elastického uzávěru v následujícím videu:
 
Snadné použití
Upínací uzávěr se snadno ovládá rukou. Pákový efekt zajišťuje, že je dosaženo velké přídržné síly s malou manuální silou. K dispozici jsou také verze s otočným nebo tažným mechanismem. Dobře si rozmyslete, kdo a jak bude uzavěr používat. Pokud bude muset mít obsluha rukavice, je třeba se vyhnout nutnosti používat malé rukojeti nebo krátké svorky.
 
Bezpečnost
Aby se zajistilo, aby se upínací uzávěr neotevřel náhodně, jsou verze vybaveny pojistkou. Uzávěr pak lze otevřít pouze současným ovládáním pojistky. Existují možnosti dodatečného zabezpečení aplikace pomocí visacího zámku, který lze připevnit k uzávěru pomocí oka pro visací zámek.
 
Design 
Něco co se bude líbit! Upínací uzávěry mají často průmyslový vzhled. Přesto jsou dostupné typy, u kterých se vzhledu dostalo trochu více pozornosti. Jedná se o typy, kde nejsou vidět montážní body, které mají úhlednou povrchovou úpravu a dokonce i upínací prvek (protikus) je schován pod přeskou.
 
Prohlédněte si přehled našeho sortimentu upínacích a spojovacích uzávěrů pro konkrétní informace o produktu, online soubory CAD a požadavky na vzorky klikněte na obrázek níže:

Potřebujete technické poradenství?

Všichni naši odborníci mají technické vzdělání. Rádi vám pomohou, pokud máte nějaké dotazy nebo požadujete nezávaznou technickou radu.

Heyman Kontakt

Služby zákazníkům

+420 533 555 200

info@heyman.cz